Co by mělo dítě umět, když nastupuje do MŠ

DÍTĚ, KTERÉ NASTUPUJE DO ŠKOLKY ZVLÁDÁ (zpravidla kolem věku 3 let)

 • základní sebeobsluhu 
  • jí samostatně lžící = nepotřebuje krmit
  • obleče si alespoň některé části oděvu - např. natáhne kalhoty, obleče si spodní prádlo, nazuje papuče, případně si umí obléci tričko, mikinu.
 • má základní hygienické návyky a schopnosti 
  • chodí bez plenek
  • umí se vyprázdnit na dětském wc
  • spláchne
  • umyje si ruce
  • použije ručník
  • je vedeno k samostatnému smrkání s případnou dopomocí 
  • snaží se si alespoň občas zakrývat ústa (ideálně loktem) při zakašlání
 • řeč na úrovni 
  • alespoň pasivní porozumění řeči
  • základní odezva ze strany dítěte (pokývání hlavou, odmítavé zakroucení)
  • případně neverbální komunikace - např. ukáže, co chce
  • jako samozřejmost se bere, že dítě už nepoužívá dudlík

Pokud ještě není v některé z oblastí vaše dítě na potřebné úrovni - zkuste to s ním do září procvičovat, určitě uvidíte změny.

Adaptace

Po zápisech budete s dítětem pozváni na seznamovací dopoledne ve Vaší budoucí třídě, poznáte nové učitele a kamarády a seznámíte se s chodem třídy. Adaptace dítěte začíná prvním dnem nástupu do MŠ. Je vždy individuální a budeme se snažit vyjít vstříc Vašim požadavkům. Doporučujeme Vám s dětmi o školce často mluvit, vnímat tuto změnu pozitivně. První dny ve školce, kdy je třeba se rozloučit, bývají uplakaná nebo dramatická, ale nenechte se rozesmutnit, najděte si svůj loučící rituál a loučení moc neprodlužujte. Učitelé Vám v tomto pomohou. Pokud je loučení opakovaně náročné, neváhejte nám zavolat a ujistit se, zda je vaše dítě v klidu. Nebojte, nebude trvat dlouho a Vaše dítě nebude ze školky chtít odpoledne domů...

Aplikace Chytrá školka 

Před začátkem školního roku budete vyzváni k jejímu stažení. Přes aplikaci jednoduše nahlašujete absenci dítěte a odhlašujete obědy. Současně budete dostávat včasná upozornění na třídní a školní akce. Při instalaci aplikace je třeba povolit notifikace, aby Vám chodily zprávy od nás. V novém kalendářním roce (2024) bychom měli přecházet na novou aplikace. 

Nejdůležitější pravidla a práva v kostce

Všichni rodiče se ve smlouvě zavazují prostudovat si a dodržovat školní řád Safirky. Ten je k dispozici na nástěnkách a zde. Co musíte vědět už první den? Mít staženou aplikaci, zapisovat docházku dítěte. V případě náhlé absence dítěte je možné si vyzvednout první oběd od 11:40 do 12:00. Přes aplikaci nahlásíte absenci + zrušení stravného na určitý počet dní (stravné lze zrušit do 10:00 předchozího pracovního dne). V případě nemoci Vás prosíme, abyste nám podali telefonickou informaci.

Do školky prosím přicházejte do 8:45, aby si dítě stihlo pohrát, než v 9:00 začne společný program. Pozdní příchody narušují program třídy. Děti si můžete vyzvedávat po obědě ve 12:30 anebo pak po svačince od 15:00 do 17:30. Hlavní výuka ve třídě probíhá od 8:30 do 16:30.

Do třídy nepřijímáme nemocné děti. Chápeme, že nemocnost dětí zvláště v prvním roce je velkou komplikací pro Váš profesní život, ale naší povinností je chránit zdraví ostatních dětí a zaměstnanců školky.

Kroužky

Děti mají ve třídě dostatek organizovaných aktivit a volné hry: sportují, zpívají, tancují, tvoří. V průběhu hlavního programu navštěvují ateliér, probíhá předškolní příprava, logopedická prevence. Volná hra je v tomto věku velmi důležitá pro zdravý rozvoj dítěte, pro rozvoj sociálních dovedností. Právě v odpoledních hodinách mají děti prostor být spolu a společně si hrát. Pro starší děti nabízíme sportík s Lemurem a možnost sezónního lyžování s Lemurem (placené aktivity). 

Rodičovské sdružení

Přihlaste se do naší uzavřené facebookové skupiny Safirka Group/Sdružení Safirky a buďte v kontaktu s ostatními rodiči. Zde můžete mít konkrétní dotazy, návrhy, dávat rady, anebo iniciovat akci pro děti ve školce. Někteří rodiče z naší školky se vídají dodnes a jezdí na společné výlety s dětmi, které již navštěvují základní školu.

"Přihlaste se do FB skupiny Sdružení Safirky, kde můžete snadno komunikovat s ostatními rodiči."